Aparate foto D-SLR, obiective, blitzuri
#30 de techman
02 Noi 2013, 22:28
În acest review vă prezint obiectivul Nikon AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G, poze test, păreri pro și contra. De ce am cumpărat acest obiectiv? Pentru că îmi oferă avantaje în cel puțin 2, hai 3 situații, pe care le știu eu ca amator. Da, amator pentru că nu pot să zic că am experiența fotografilor profesioniști care scot tot ce se poate de la un aparat sau obiectiv. Eu sunt așa, mai low level dar învăț. Avantajul celor ce citesc această recenzie și sunt începători ca mine, este că pot vedea ce poze obțin eu cu ale mele cunoștințe limitate.

Nikon 35 mm f/1.8G Review

Click aici să vezi prețul pentru Nikon 35mm f/1.8G

Galerie foto:
(click pe oricare imagine pentru a vizualiza full-size)
Nikon 35 mm f/1.8G Review Nikon 35 mm f/1.8G Review Nikon 35 mm f/1.8G Review Nikon 35 mm f/1.8G Review Nikon 35 mm f/1.8G Review Nikon 35 mm f/1.8G Review Nikon 35 mm f/1.8G Review Nikon 35 mm f/1.8G Review Nikon 35 mm f/1.8G Review Nikon 35 mm f/1.8G Review Nikon 35 mm f/1.8G Review Nikon 35 mm f/1.8G Review Nikon 35 mm f/1.8G Review Nikon 35 mm f/1.8G Review

Revenind la avantaje... Acest obiectiv îți permite să:
  • Faci poze în lumină slabă. Se zice și ESTE un obiectiv luminos. De ce? Pentru că permite o deschidere a diafragmei de f/1.8G permițând să ajungă mai multă lumină la senzor, și de aici următorul avantaj...
  • Poți face poze cu timp de expunere mai mic decât cu alte obiective, în aceeași lumină slabă.
  • La f/1.8 efectul "bokeh" prin care poți accentua subiectul în poză este ok.

Partea "CONTRA" la acest obiectiv este că:
  • Nu are stabilizare optică
  • Dacă faci poze cu diafragma larg deschisă (f/1.8) este posibil să nu-ți convină efectul pronunțat de "bokeh", adică blur puternic în jurul punctului de focalizare.

Întrebarea mea și vreau să constat dacă există diferență de luminozitate între 2 poze făcute cu acest obiectiv și un Nikon 18-55mm setat la distanța focală tot de 35mm. Deci ori să am poză mai luminoasă și/sau să-mi permit un timp de expunere mai scăzut, pentru că 18-55 are stabilizare VR, care ajută când ai probleme cu lumina.

Poze test, SET 1
  • Body - Nikon D7100
  • Lumină ambientală naturală... La lumina zilei dar înorat. Data de 2 noiembrie 2013 - va trebui să scuzați starea mai deplorabilă a trandafirului. Am să fac și un crop pentru a evidenția cât de sharp este acest obiectiv.
  • Nu am folosit trepied. De fapt, timpul de expunere este de 1/1000 la f/1.8, 1/800 la f/2
  • Poze:
    Nikon 35 mm Bokeh Nikon 35 mm Bokeh Nikon 35 mm Bokeh Nikon 35 mm Bokeh Nikon 35 mm Bokeh Nikon 35 mm Bokeh Nikon 35 mm Bokeh
    Pot scoate în evidență, cu lejeritate, subiectul sau o porțiune din cadru.
  • Poze f/1.8 - f/8 pas cu pas. Evidențiere "bokeh" (blur) în funcție de deschiderea diafragmei:
    Imagine

Observați pas cu pas, închiderea progresivă a diafragmei:
    Nikon 35 mm Bokeh Nikon 35 mm Bokeh Nikon 35 mm Bokeh Nikon 35 mm Bokeh Nikon 35 mm Bokeh Nikon 35 mm Bokeh Nikon 35 mm Bokeh Nikon 35 mm Bokeh Nikon 35 mm Bokeh Nikon 35 mm Bokeh Nikon 35 mm Bokeh Nikon 35 mm Bokeh Nikon 35 mm Bokeh Nikon 35 mm Bokeh
    (diferență vizibilă de la poza 9 spre 14)

După cum vedeți la f/1.8 am un timp de expunere de doar 1/1000, iar la f/8 este de 1/50, de 20 de ori mai mare...