Scapa de cabluri! Fa-ti reteaua folosind circuitul de curent electric. Da... LAN over 220V
#8 de techman
05 Sep 2013, 22:10
În acest review testez performanța ce se poate obține folosind un set de adaptoare D-Link DHP-500AV. Prețul acestor adaptoare este justificat dacă am lua în considerare portul RJ-45 marcat ca fiind Gigabit (1000 Mbps) și viteza maximă de transfer (teoretică) de 500 Mbps, ce se poate obține prin rețeaua electrică.
Obținerea unei rețele securizate prin standardul AES pe 128 biți se face în "doi timpi și trei mișcări". Butonul de sincronizare permite parolarea comunicării dintre adaptoarele sincronizate.

(click pe oricare imagine pentru a vizualiza full-size)
D-Link DHP-500AV Review Pret D-Link DHP-500AV Review Pret D-Link DHP-500AV Review Pret D-Link DHP-500AV Review Pret D-Link DHP-500AV Review Pret D-Link DHP-500AV Review Pret D-Link DHP-500AV Review Pret D-Link DHP-500AV Review Pret D-Link DHP-500AV Review Pret D-Link DHP-500AV Review Pret D-Link DHP-500AV Review Pret D-Link DHP-500AV Review Pret

• Am conectat un adaptor D-Link DHP-500AV cu un adaptor TRENDnet TPL-307E. Funcționează perfect, având aceleași rate de transfer ca și când aș folosi două trendnet-uri.
  • Cu două adaptoare DHP-500AV, conectate alăturat într-ul prelungitor, conexiune de calitate maximă indicată prin culoarea LED-urilor, am obținut o rată maximă de transfer de 16,6 MB/s. Cred că mai mult de atât nu se poate. Așa că gigabit lan-ul de pe adaptoarele powerlan este "praf în ochi". Aceleași performanșe (aproape la fel) le-am obținut cu trendnet care nu au gigabit:
    (click pe oricare imagine pentru a vizualiza full-size)
    D-Link DHP-500AV Review Pret